PERSONĀLA ATLASE VEIKSMĪGAM BIZNESAM

Собеседование с кандидатом

PERSONĀLA ATLASE, JEB KĀ IZVĒLĒTIES LABĀKO DARBINIEKU

Vai jūs esat sastapušies ar to, ka pieņemat darbā diplomētu speciālistu, no pirmā acu skatiena -  aktīvu un kompetentu, bet ar minimālo atdevi uzņēmumam? Vai otrādi, no pirmā acu skatiena – pilnīgi neakurāts un uzticību neiedvesmojošs, bet ienākumus uzņēmumam nes vairāk nekā visa nodaļa?

Jā, šie gadījumi ir ļoti reti, bet esam pārliecināti, ka jūs neiebildīsiet pret to, ka ne ārējais izskats, ne dokumenti, ne iepriekšēja pieredze nevar dot garantiju, ka jūsu izvēlētais darbinieks nesīs ienākumus jūsu kompānijai.

Vēl jo vairāk, izvēlēties personālu pēc ārējā izskata un tā, ko viņš stāsta par sevi – nozīmē izvēlēties darbinieku, lai viņš vienkārši aizpida tukšo vakanci.  

Kad darba devējs ieskatās cilvēka CV, viņš grib zināt, kur kandidāts strādājis, ar ko nodarbojies un nodarbojas tagad, jo tā viņš sev mēģina izvēlēties pretendentu, kas tiešām strādās. Bieži vien pārrunu laikā kandidātam jautā: „Kā tu domā, kā tu iztēlojies savu darbu pie mums? Ko tu domā par savas karjeras izaugsmi? Kādu samaksu tu vēlētos saņemt?”

Saņemot atbildes uz šiem jautājumus no dažādiem pretendentiem, darba devējs izvēlas to, kas krāšņāk runājis, un kā bieži vien gadās, izvēle ir kļudaina, jo viņš prognozē rezultātu, ko nesīs šis darbinieks, pēc viņa stāstiem par izpildāmiem uzdevumiem.

Tas līdzīgi kā jautāt ārstam: „Vai tu kadreiz esi ārstējis līdzīgu slimnieku?”. Ārsts atbild: „Jā”. Bet pacientam jāinteresējas par rezultātu, nevis procesu: „Cik slimnieku esi izārstēji, un cik nē?”. Senajā Ķīnā, tāpat kā pie mums tagad, ir bijuši ģimenes ārsti, kuri saņēma darba algu par to, cik cilvēki, kurus apkalpoja šie ārsti, kļuva veseli. Saslimis cilvēks – ārsts saņem mazāku atlīdzību. Pacients izveseļojies – pielikts pie darba algas. Mēs uzskatam, ka apmaksa par rezultātu ir taisnīgākā pieeja.

Pieņemsim, jums vajag maizi. Jums ir divas izvēles iespējas: vai nu cept pašam, vai pirkt no kāda. Pirmajā gadījumā jums jāpieņem darbā cilvēks, kas ceps jums maizi. Otrajā – jāņem darbā cilvēks, kas piegādās jums maizi. Jūs droši vien neinteresēsieties par cilvēku, kuru pieņemat darbā šim amatam. Jūs arī neinteresēs process. Jums ir vajadzīgs rezultāts, tas ir, maize. Cilvēks, viņa darbošanās procesi interesē tikai tad, kad rezultāts neatbilst gaidītajam.

Kad pie mums vēršas pēc palīdzības, lai mēs atrastu darbinieku, mēs, pirmkārt, cenšamies uzzināt, kādi viņa darbības rezultāti ir bijuši viņa iepriekšējās darba vietās.

Izmantojam dažas anketēšanas shēmas un citas metodes.

Šeit ir visvieglākais: „Trīs plusi un trīs mīnusi”.

Šis tests tiek izmantots kā papildinājums citiem testiem, lai būtu iespēja precīzāk paredzēt rezultātu.

Piemēram, simpātisks un labi apģērbts jaunais cilvēks, kas perfekti mutiski pauž savas domas, iekārtojas darbā sieviešu kolektīvā, kur pārsvarā ir viņa vecuma kolēģes. Uzdodiet viņam jautājumu: „Nosakiet trīs plusus un trīs mīnusu jūsu darbam sieviešu kolektīvā”.

Šo metodi gandrīz vai nav iespējams apkrāpt. Vairākums cilvēku nosauc vairāk plusu, vai vairāk mīnusu, atkarībā no tā, kā viņi attiecas pret esošo situāciju. .

Ja testējamais redz vairāk plusu, viņš nosauc vairāk par 3 plusiem. Ja redz vairāk mīnusu – nosauc vairāk mīnusu.

Jūs taču piekritīsiet, ka pēc piemērā minētā jaunā cilvēka atbildēm, nav grūti iedomāties, kādu rezultātu var gaidīt no viņa darba sieviešu kolektīvā. Jo pēc atbilžu sniegšanas ātruma var spriest par cilvēku. Ja pretendents nesaskata mīnusus, viņam kritīsies atbilžu ātrums, viņš aizdomāsies, centīsies sameklēt pareizus vārdus… Jā,  viņu pārpilda emocijas, runa paātrinās, utt. Vēl ir interesants moments, ar ko sākas atbilde: ar plustiem vai mīnusiem. Tas arī izsaka daudz.

Cilvēki (nesagatavoti) diezgan reti piedāvā abstraktas atbildes, viņi saka to, kas ir uz sirds. Tāpēc speciālistam, kas pareizi sastādīja jautājumus „Trīs plusi un trīs mīnusi”, ir viegli atrast kādu āķi, aizķert un piespiest attīstīt jebkuru plusu vai jebkuru mīnusu ar papildus jautājumiem.

Tāpēc personālas atlases speciālistu jūs varat saukt par gaišreģi, kas ieskatās jūsu nākotnē un saka jums, kā strādās tas vai cits pretendents.

Par to, kā mēs meklējam pretendentus, kā vadam pārrunas, un kādi ir mūsu izcenojumi, jūs uzzināsiet, ja piezvanīsiet mums.

http://www.zoofirma.ru/